HTML

Kínablog

A sárkány fészkében

Kína: kalandozások a Középső Országban. Történelem, kultúra, társadalom, jog, gazdaság, művészet. (A blogon fellelhető valamennyi írás a szerző tulajdonát képezi, annak bármilyen formában való felhasználása kizárólag a szerző előzetes engedélyével lehetséges.) huangati@freemail.hu

Címkék

abortusz (1) afrika (1) agyaghadsereg (1) asztrológia (1) átnevelés (1) auótipar (1) autó (1) autópáylaépítés (1) babonák (1) beszélgetések (3) bűn (2) büntetés (3) büntetése (1) büntetőeljárás (1) bürokrácia (2) család (2) családtervezés (1) császár (7) császárkor (5) császárság (4) dél kína (1) demokrácia (1) diktatúra (1) dinasztia (1) első (2) emberijog (1) építészet (2) erkölcs (2) és (1) esküvő (2) étel (1) étkezés (1) eunuch (2) európa (1) facebook (1) fal (1) feleség (1) férj (1) fesztivál (1) film (7) filozófia (2) földrajz (1) fotók (1) gazdagok (1) gazdaság (7) guanxu (1) gyerekek (1) gyermeknevelés (1) gyógyszer (1) halálbüntetés (4) házasság (2) hivatalnok (2) hold (1) huangdi (2) huangti (1) internet (1) írás (1) irodalom (1) japán (1) jiabao (1) jog (7) jókai (1) kapitalizmus (2) karácsony (1) kert (1) kína (2) kínai (1) kivégzés (1) költészet (1) kommunizmus (5) konfucianizmus (4) konfuciusz (2) konyha (1) környezetvédelem (1) korrupció (1) közigazgatás (1) közmondás (1) kubiláj (1) kultúra (7) kulturálisforradalom (1) kutyahúsevés (1) lingchi (1) lunyu (3) magyar (2) magyarok (1) mandarin (1) Mao (1) mao (3) marco (1) mitológia (1) modern (2) mondások (4) mongolok (1) morál (1) munkatábor (1) munkavállalók (1) művészet (3) nagy (1) Nanking (1) népesség (1) nevelés (1) oktatás (1) orvoslás (1) peking (2) pénz (1) polo (1) puyi (6) qin (3) qin dinasztia (1) rajzfilm (1) sárkány (1) shi (1) statisztikák (1) szabadságjogok (1) szülők (1) szülőtisztelet (2) találmányok (1) tang (1) tao (1) taoizmus (1) társadalom (6) tavasz (1) televízió (1) természet (1) tianjin (1) tigrisanya (1) tiltott (7) törtéenelem (1) történelem (5) tüntetés (1) újév (2) ünnep (2) utolsó (5) város (7) ven (1) wuxia (1) yang (1) yanni (1) yimou (1) yin (1) yuan dinasztia (1) zhang (1) Címkefelhő

Friss topikok

  • Ferenc Szabó00: Rohadjon meg az összes ilyen aberrált, primitív, barbár selejt szarláda. Nem kell mindent megzabál... (2020.07.16. 08:58) Kutyát enni jó...vagy mégsem?
  • Tíra Jándi: Az ozvegy nyugodtan ferjhez mehetett,ezt nem tiltottak,Kina nem India. Egy mandarin ovegyetol nem ... (2018.02.09. 22:39) A kínai tradícionális házasság és család
  • Link elek: Már nem Jack Ma a leggazdagabb, hanem Li Hejun. ~250%-ot emelkedett a cegenek az értéke 2014-ben ... (2015.02.10. 19:57) Kínai szupergazdagok
  • szepi64: hogyan írják helyesen? yin yang, vagy jin yang, vagy jin jang? (2015.01.20. 13:05) Yin-Yang és lefejezés
  • orvvadasz: A magyarok nem puhították a nyereg alatt a húst, viszont a kínaiak kutyát, macskát zabáltak fel. (2013.04.01. 20:24) Kik voltak a mandarinok?

Linkblog

2011.03.10. 06:47 huangati

Kik voltak a mandarinok?

No persze nem déligyümölcsökről lesz szó:) Amikor mi még csak nyereg alatt puhítottuk a húst és Rómában is csak 100 évvel vagyunk Cézár uralma előtt, a kíniak már működtették a modern hivatalnok-rendszer ősét. A későbbi korokban a hivatalnokok népes seregéről kapta Kína a „mandarin-állam” elnevezést. A bürokráciát a kínaiak találták ki és fejlesztették tökélyre, amit a „vén Európa” csak a XIX. Században kezdett el következetesen alkalmazni. A bürokrácia (szó szerint: „hivatalnok uralom”) a legrövidebb fogalmában annyit tesz, hogy az állam a feladatokat lebontja az egyes hivatalnokok hatáskörére, mindenki csak a hatás- és feladatkörében járhat el, annak elvégzéséért felelős, a felelősségteljes posztok elnyeréséért pedig meg kell küzdeni versenyvizsgákon, azokra csak a legalkalmasabbak kerülhetnek. Ilyen versenyvizsgákról  i.e. 165-ből van az első írásbeli feljegyzésünk, a rendszer azonban még korábbra nyúlik vissza.

 A tudás hatalma Kínában konkrét értelmet nyert, nemcsak szellemi hatalmat, hanem materiális, „kézzel fogható” hatalmat is jelentett: az írástudók rétege a kínai társadalom kiváltságos rétegének számított, a büntetések alól legtöbbször immunitást élveztek, ha el is követtek bármilyen bűncselekményt, tettüket enyhébben ítélték meg, mint egy átlagemberét, ha meg is büntették őket, ezek nagy részét pénzzel megválthatták és széles körű előjogokat élveztek. Nem csoda, hogy a kínai társadalom tagjai leginkább az írástudók rétegébe szerettek volna tartozni, odáig azonban nagyon hosszú volt az út…

 Szemben az európai gyakorlattal, ahol egészen kivételes dolog volt az, hogy egy jobbágy felemelkedjen a nemesi rétegbe, Kínában nem ütközött ekkora nehézségekbe az, hogy egy alacsonyabb státuszú szülők gyerekéből írástudó váljon. Persze a statisztikák szerint inkább a gazdagabb szülők gyerekeiből vált bürokrata, bár az alacsonyabb sorból érkezettek sem számítottak kivételes jelenségnek. (Mint ahogy kicsiny hazánkban egészen kivételes jelenségnek számított az, hogy Bakócz Tamás egykori jobbágyfiúból esztergomi érsek lett.) Az alapfokú hivatalnok vizsgákon megfeleltek képezték a mandarinok legnépesebb táborát, ők voltak a mai „ügyintézők” elődei. A rang elnyerésében a fentebb említetteken túl az motiválta a jelentkezőket, hogy lehetőséget kaptak arra, hogy elinduljanak a következő fokozatért. És mit kellett ezért tudni? A konfuciánus könyvek alapos ismeretét (ez több évig tartott), majd a vizsgán írni kellett egy 60 szavas verset, valamint egy  értekezést megadott témából. A vizsgázókat 2-3 napra bezárták egy hermetikusan elzárt helyiségbe, ahol minden külső segítség nélkül kellett megküzdeniük a feladattal. A XIX. századi adatok szerint a jelöltek 3-5%-a felelt meg a vizsgán.

 A második fokozat vizsgáit már a tartományi székhelyeken bonyolították, akik idáig eljutottak, már a főhivatalokba is eljuthattak, ami nagy kitüntetésnek számított, de a legnagyobb „mézesmadzag” az volt, hogy aki e státuszba került, indulhatott a 3. fokozatért. A legmagasabb fokozat vizsgáit a fővárosban folytatták le, 2-3 évenként egyszer. Az e fokozatot elnyertek lettek Kína legbefolyásosabb mandarinjai. Az abszolút vizsgaelső különleges kegyben létesült: a császár veje lehetett, a császárok előszeretettel adták lányaikat ilyen „okos tojásokhoz”J A fentebb vázlatosan leírt évezredes hagyományokon nyugvó vizsgarendszer volt az alapjai a precíz kínai közigazgatásnak és ez teremtette meg az írástudás és műveltség kultuszát is, amelynek hordozója a tudós-hivatalnok réteg, a „sensi” lett.

3 komment

Címkék: bürokrácia mandarin hivatalnok


A bejegyzés trackback címe:

https://kinablog.blog.hu/api/trackback/id/tr12726834

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Laci Today Magazin · http://www.lacitoday.blog.hu 2011.03.11. 15:15:14

-Wann ist froh die Mandarin?
-Wenn sie hat einen Mann darin .....

orvvadasz 2013.04.01. 20:24:57

A magyarok nem puhították a nyereg alatt a húst, viszont a kínaiak kutyát, macskát zabáltak fel.
süti beállítások módosítása