Ez a blog felvállaltan nem foglalkozik aktuálpolitikával, de a kínai miniszterelnök látogatásával kapcsolatban néhány gondolatot megeresztenék:
Eszembe jutott Hofi Géza aranyköpése, amikor azt ecsetelte, hogy nálunk ugye évtizedekig azt szajkózták, hogy a kapitalizmus haldoklik, mire Hofi: "Nagy francok vagyunk ám mi is. Egy haldoklótól kölcsönkérni?" Ugyan Kína sem haldoklik, de kapitalistább ország a kapitalistábbnál...Kína már csak a hatalomgyakorlás formáját tekintve kommunista, mondjunk inkább diktatúrát, az egyszerűbb, de már ez sem ilyen egyszerű. Csak egy példa: ami korábban elképzelhetetlen volt, ma már realitás, egyszerű emberek nyernek pert a kínai állammal szemben a szabadságjogaik védelmében (!), ez azért diktatúrákban nem egy szokásos jelenség.
Hamarosan eljutunk oda, ami a Brian élete c. filmben szállóigévé vált: " Mit adott nekünk Kína?", eredetiben: "Mit adtak nekünk a rómaiak?" (Arról, hogy mit adott nekünk Kína az első posztban van egy felsorolás.) Szóval mit kezdjünk egy olyan országgal, amely a Föld egyetlen szuperhatalmának tekintett USA legnagyobb hitelezője? (Néhány hónappal ezelőtt szenzációként tálalta a gazdasági világsajtó, hogy most már a FED a legnagyobb hitelező, lelökték a trónról a kínaiakat.) Amely sok európai és amerikai szemében egy gaz diktatúra, semmi egyéb. A dolog nem ilyen egyszerű. Kínai szemmel nézve, meg pláne nem.
A kínai sohasem látja feketén és feherén a világot, a kínai árnyalatokban gondolkodik. A kínaiból nehéz egy igent vagy egy nemet kicsikarni. A nyugati üzletemberek megőrülnek mire egy megállapodást tető alá hoznak (a Volvonak 7 évig tartott), mert a Nagy Falon túl más az üzleti kultúra. Ott nagyon nem szeretik ha a kedves nyugati vendég az ajtóval együtt ront be a házba. A hazánkba látogató kínai miniszterelnök is azt mondta, előbb ismerkedjünk, utána jöhet az üzlet.
Kis hazánkban a kínai szinonímája a "gagyi", pedig sokan nem is tudják, hogy az általuk használt tárgyak legalább 90%-a Kínában készült. Kína ma már képes magas minőségű termékeket is előállítani, nem véletlen, hogy előszeretettel nyomulnak a hi-tech szektorban, ugyanis ott nem nagyon lehet hibázni. A kínaiakban a mai napig dolgozik a "megmutatjuk mit tudunk" szindróma és amint azt a mellékelt ábra mutatja meg is fogják mutatni. A XVIII. sz. végéig Kína szinte minden szempontból Európa előtt járt, aztán az "éhes" európai hatalmak szétkapták az országot, majd a XX. században jöttek a polgárháború és a japán megszállás évei, Kína ezt nem felejti el.
Az egyszerű kínai mindazt, ami ma az országban történik felszabadulásként éli meg. Az elmúlt 20 évben embermilliókat emeltek ki a mélyszegénységből, új távlatok nyíltak és persze a kínai vállalkozik-vállalkozhat. És ezt ki is használják. Persze sok még a tennivaló, elég ha csak arra gondolunk, hogy az európai és amerikai piacra gyártott ruhák, játékok, műszaki cikkek...stb. előállítását az a kb. fél milliárd ember végzi nagyon kevés fizetésért, akikkel nem sokan cserélnének.
Persze nem tagadható az sem, hogy innen nézve az ún, szabadságjogok nem működnek Kínában vagy csak erős korlátokkal. A helyzet az, hogy úgy látszik, hogy ezen már a nagyhatalmak is túljutottak. Azok az államok, amelyek a Tienanmen-téri incidens után megpróbálták szankciókkal sújtani Kínát, most szinte térden állva nyújtják kezüket egy kis segítségért. Persze rendre éri kritika a kínai vezetést az emberi jogok helyzetéért, de ebben is nagyon sokat változott az ország. Egyet nem szabad elfelejteni: Kína nem a görög-római filozófiára, az individumra épülő értékrendszeren nyugvó és azon keresztül megszerveződő társadalom. Kínában egészen a legutóbbi időkig nem is értették ezt a szót. Mi az, hogy individum? Márpedig a szabadságjogaink jó része ebből a bástyából származik.
Persze az "ügy" különös pikantériája az, hogy egy "kommunistázó", konzervatív (?) párt minden további nélkül képes anyagi előnyökért cserébe túljutni elvrendszerén (lsd. "verik a tibetieket" itt is, meg ott is) és azt mondani, ez így van rendben.
Ezt a témát nem is boncolgatnám tovább, mert "sokáig elérne". Inkább örüljünk neki, hogy szimpik vagyunk a kínaiaknak, így egyszerűen. "Szabadság, szerelem..."
Az utolsó 100 komment: