HTML

Kínablog

A sárkány fészkében

Kína: kalandozások a Középső Országban. Történelem, kultúra, társadalom, jog, gazdaság, művészet. (A blogon fellelhető valamennyi írás a szerző tulajdonát képezi, annak bármilyen formában való felhasználása kizárólag a szerző előzetes engedélyével lehetséges.) huangati@freemail.hu

Címkék

abortusz (1) afrika (1) agyaghadsereg (1) asztrológia (1) átnevelés (1) auótipar (1) autó (1) autópáylaépítés (1) babonák (1) beszélgetések (3) bűn (2) büntetés (3) büntetése (1) büntetőeljárás (1) bürokrácia (2) család (2) családtervezés (1) császár (7) császárkor (5) császárság (4) dél kína (1) demokrácia (1) diktatúra (1) dinasztia (1) első (2) emberijog (1) építészet (2) erkölcs (2) és (1) esküvő (2) étel (1) étkezés (1) eunuch (2) európa (1) facebook (1) fal (1) feleség (1) férj (1) fesztivál (1) film (7) filozófia (2) földrajz (1) fotók (1) gazdagok (1) gazdaság (7) guanxu (1) gyerekek (1) gyermeknevelés (1) gyógyszer (1) halálbüntetés (4) házasság (2) hivatalnok (2) hold (1) huangdi (2) huangti (1) internet (1) írás (1) irodalom (1) japán (1) jiabao (1) jog (7) jókai (1) kapitalizmus (2) karácsony (1) kert (1) kína (2) kínai (1) kivégzés (1) költészet (1) kommunizmus (5) konfucianizmus (4) konfuciusz (2) konyha (1) környezetvédelem (1) korrupció (1) közigazgatás (1) közmondás (1) kubiláj (1) kultúra (7) kulturálisforradalom (1) kutyahúsevés (1) lingchi (1) lunyu (3) magyar (2) magyarok (1) mandarin (1) mao (3) Mao (1) marco (1) mitológia (1) modern (2) mondások (4) mongolok (1) morál (1) munkatábor (1) munkavállalók (1) művészet (3) nagy (1) Nanking (1) népesség (1) nevelés (1) oktatás (1) orvoslás (1) peking (2) pénz (1) polo (1) puyi (6) qin (3) qin dinasztia (1) rajzfilm (1) sárkány (1) shi (1) statisztikák (1) szabadságjogok (1) szülők (1) szülőtisztelet (2) találmányok (1) tang (1) tao (1) taoizmus (1) társadalom (6) tavasz (1) televízió (1) természet (1) tianjin (1) tigrisanya (1) tiltott (7) törtéenelem (1) történelem (5) tüntetés (1) újév (2) ünnep (2) utolsó (5) város (7) ven (1) wuxia (1) yang (1) yanni (1) yimou (1) yin (1) yuan dinasztia (1) zhang (1) Címkefelhő

Friss topikok

  • Ferenc Szabó00: Rohadjon meg az összes ilyen aberrált, primitív, barbár selejt szarláda. Nem kell mindent megzabál... (2020.07.16. 08:58) Kutyát enni jó...vagy mégsem?
  • Tíra Jándi: Az ozvegy nyugodtan ferjhez mehetett,ezt nem tiltottak,Kina nem India. Egy mandarin ovegyetol nem ... (2018.02.09. 22:39) A kínai tradícionális házasság és család
  • Link elek: Már nem Jack Ma a leggazdagabb, hanem Li Hejun. ~250%-ot emelkedett a cegenek az értéke 2014-ben ... (2015.02.10. 19:57) Kínai szupergazdagok
  • szepi64: hogyan írják helyesen? yin yang, vagy jin yang, vagy jin jang? (2015.01.20. 13:05) Yin-Yang és lefejezés
  • orvvadasz: A magyarok nem puhították a nyereg alatt a húst, viszont a kínaiak kutyát, macskát zabáltak fel. (2013.04.01. 20:24) Kik voltak a mandarinok?

Linkblog

2011.08.20. 16:53 huangati

Volt mit tanulnia Európának......

Vessünk egy pillantást most arra, hogy mennyiben másként működött ez az ország, mint anno Európa.

Visszautazunk a múltba a XII. századig. Európa éppen a kereszteshadjáratokkal van elfoglalva, a román stílus fénykorát éli, a pápaság és a császárság harcainak éppen hogy vége van, az európai fővárosok lakossága néhány tízezer főt számlál...

Ebben az időszakban Kína fővárosa Hangzhou (Hangcsou) a maga 1 milliós lakosságával. Minden harmadik évben népszámlálás van Kínában, a császár elvileg minden alattvalóról tudhat(na). (Európában először 1749-ben Finnországban tartanak népszámlálást.) Ezen még Marco Polo is annyira meglepődik, hogy feljegyzi naplójába ezt a különös szokást, ti. minden háztulajdonos, feleség, gyerek, szolgák, állatok...stb. nevét ki kellett írni a ház kapujára.

A legendás kínai közigazgatásról néhány példa: a nagyvárosokban megfelelő  távolságra egymástól katonák laktak. A katonákat nem a megszokott státuszban alkalmazták: fő feladatuk az utcai verekedések megfékezése és az éjszakai járőrszolgálat volt, ezenkívül a tűzoltásban is segédkeztek, ami nem volt ritka Kínában. Olyannyira komolyan vették a tűzrendészeti előírásokat, hogyha bármilyen kis tüzet észleltek az engedélyezett órákon túl, akkor megjelölték a ház kapuját, a tulajnak másnap a hatóságok előtt  kellett felelnie, ugyanez  várt azokra is, akik megszegték az éjszakai kijárási tilalmat.

Amíg Európában szétzötyögték magukat a hintókon az urak, a kínai nagyvárosokban téglával kirakott főutak voltak, gyakran elég szélesek (10-15m), az alatta elhelyezkedő csatorna vezette el a vizet, még Marco Polo is elcsodálkozott ezen "...ily módon az úttest állandóan száraz marad." Az utakat, csatornákat, hidakat állandóan karban tartották.

Európában jó sokáig az volt a "divat", hogy a háztartásban keletkező hulladékot (az emberi "végtermékekkel" egyetemben) egyszerűen kiöntötték az utcára, a középkori városmagokban ma is látni ezeket a szűk csatornákat, ahol a szenny folyhatott oda, ahová csak akart. Kínában azonban az utcák tisztítása az állam feladata volt. A nagyvárosokban szervezett brigádok hordták el a szemetet nyílt, üres telkekre (csakúgy mint manapság) és a csatornákat is rendszeresen kikotorták. A gazdag házakban már árnyékszékek működtek,  a szegényebb házakban pedig egy helyre végezték  a dolgaikat az emberek, amelyeket rendszeresen tisztítottak.

A higiéniára is különös gondot fordítottak. Ebben az időszakban Európa még rendesen "vakarózott", egyáltalán nem volt divat a fürdés, a Távol-Keleten azonban kötelező volt, ez egyfajta rítusként is szolgált. A gazdagabbak házaiban saját fürdőhelyiségek voltak, a szegényebbek közfürdőkben mártózhattak meg.

A jó öreg bürokráciát is a kínaiak találták fel és a tökélyig fejlesztették. A mandarin államban mindenkinek megvolt a maga feladata és helye. A hatóságok könyörtelenül odacsaptak ha valaki megsértette az előírásokat. A szigorú előírások mindenki számára természetes szabályként működtek, azokat megsérteni gyakran egyet jelentett a társadalomból  való "kiiratkozással".

Szólj hozzá!

Címkék: európa közigazgatás


A bejegyzés trackback címe:

https://kinablog.blog.hu/api/trackback/id/tr783167118

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása