A kínai írásjegyek egy európai számára meglehetősen kaotikusnak tűnnek. Kriksz-kraksznak látjuk őket, pedig az esetek többségében van bennük logika. Az írás kialakulásának kezdetén a piktográfiák szinte utánozták a kínaiakat körülvevő világot, azonban az idők során ezek az írásképek megváltoztak, illetve egyszerűsödtek.Lássunk néhány példát:
Az asszony (nő) eredeti írásmódja egy meghajló nőt ábrázol, ezt egyszerűsítették később egy térdeplő nőre, majd végül kialakult a férje után "loholó" nő írásmódja.
Hogy ne legyen ennyire egyszerű, lássunk egy bonyolultabbat, a képen a malac írásmódja látható, a felső vonal a feje, a bal oldali 4 vonás a lábai és hátul a farka. A disznó Kínában szerencsét hozó állat, a közmondás is azt mondja, hogy "a tanítónak nem szabad elhagynia a könyveit, ahogy a szegény ember sem hagyhatja el a malacait."
A következő karakter a család vagy ház, amiben benne van a malac:), szó szerint "malac a tető alatt", ui. ha disznó volt a háznál, akkor a családban nem lehettek problémák.
A következőt próbálja meg mindenki kitalálni:) Mit csinál az ember a verejtékeivel küszködve? Valamit termel, ugye, na mit termel Kínában? Azt, azt:)
Tehát ez a rizsföld karaktere, ami szimbolizálja a parcellákra osztott földet.
Na most tessék figyelni, mert két karakterből csinálunk egy harmadikat. Az első a Nap, lehet látni, hogyan egyszerűsödött le a Nap szimbólum mára egy modern karakterre.
A második karakter a fényét szóró Hold, szintén lehet látni, hogy nyerte el mai formáját az írásjegy.
A harmadik karakter, pedig az első kettő kombinációja, a Nap és a Hold együtt jelenti azt, hogy fényes, megvilágosodott, kínai kiejtése ming, ezért vette fel a Ming-dinasztia első uralkodója ezt a nevet, hogy jelezze itt egy új "fényes" korszak kezdődik a mongolok uralma után.
Na ugye milyen egyszerű?:)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal